Enterinio Maitinimo (EM) mišiniai

 

EM mišiniai yra gaminami tik iš naturalių produktų, mišiniams keliami labai aukšti reikalavimai. Įmonėse pagamintų EM mišinių pasirinkimas yra labai platus, gali būti skysti arba miltelių pavidalo. Pramoniniu būdu gaminami mišiniai sirstomi į polimerinius, elementinius (monomerinai), specialius mišinius, mišinius modulius.

 

Namuose tokio maisto (skirto gydyti sergantį žmogų) pagaminti praktiškai nėra įmanoma – nėra tokių technologijų.


 

Polimeriniai mišiniai

 

Polimerinių mišinių gamybai naudojami naturalių produktų komponentai - kazeinas, kazeino druskos, kiaušinio albuminas. Baltymas šiuose mišiniuose yra polimerų forma. Norint panaudoti šiuos mišinius turi būti išlikusi virškinamojo trakto funkcija.

Polimeriniai mišiniai gali būti: standartiniai, su padidintu baltymo kiekiu, koncentruoti, skaiduliniai.

 

Standartiniai mišiniai

 

Standartiniai mišiniai tinka daugumai enteriniu būdu maitinamų ligonių. Tai pilnaverčiai maitinimo mišiniai, kuriuose yra baltymai ir jų polimerai, energijos šaltiniai - angliavandeniai ir hidrolizuoti riebalai. Daugelyje šių mišinių nėra arba yra labai mažai laktozės nesuvirškintos ląstelienos. Jie yra izoosmotiški - apie 250-300 mOsm/kg. EV -1 kkal/ml, azoto kiekis - 5-7 g/l. Mišiniuose su padidintu baltymo kiekiu (taip vadinami HN) mišiniuose baltymo kiekis viršija 15% bendro kaloražo (7-10g/l), energetinė vertė iki 1.5 kkal/ml. Jie gali būti izoosmotiški ar padidinto osmoliariškumo (> 300 mOsm/l).

 

Koncentruoti mišiniai

 

Koncentruoti (didelės energetinės vertės ir didelio baltymo kiekio) mišiniai yra pilnaverčiai, savo sudėtimi identiški standartiniams mišiniams, tačiau - labiau koncentruoti. Jų enrgetinė vertė - 1,5-2 kkal/ml, o baltymo kiekis siekia 10-13 g/l. Jie yra naudingi ligoniams, kuriems reikia riboti skysčius (pvz., sergantiems širdies nepakankamumu), esant hipermetabolinėms būklėms. Jų trūkumas - didelis osmotiškumas (>400 mOsm/l).

 

Skaiduliniai mišiniai

 

Skaiduliniuose mišiniuose gaminami papildant juos maistinėmis skaidulomis nuo 5 iki 14 g/l. Skaidulų šaltinis šiuose mišiniuose - sojos polisacharidai. Tokie mišiniai geriau toleruojami. Polisacharidai reguliuoja žarnyno funkciją, angliavadenių įsisavinimą. Trūkumas - tokių mišinių yra didesnis klampumas. Juos lašinti reikia per storesnius zondus arba naudoti pompas. Dauguma pacientų iki 80%, gerai toleruoja polimerinius mišinius, bet kai kuriems prireikia vadinamųjų elementinių mišinių. Jų sudėtyje yra chemiškai apdorotų maisto medžiagų: amino rūgščių ar di-, tripeptidų, mono-, oligosacharidų, vidutinio ilgio grandinės trigliceridų (VGT). Tokius mišinius rekomenduojama skirti ligoniams su žymia žarnyno disfunkcija (Krono ligos paūmėjimas, postgastrektominis ir trumpo žarnyno sindromas, kasos egzokrininės funkcijos nepakankamumas). Tai neretai padeda išvengti parenterinio maitinimo. Trūkumai - jie brangesni, didenio osmoliariškumo (> 450 mOsm/l), blogesnio skonio. Šiuo metu abejojama jų pranašumu palyginus su polimeriniais mišiniais.

 

Specialūs mišiniai

 

Specialūs mišiniai yra skirti ligų sukeltiems metabolizmo pokyčiams koreguoti. Šiai mišinių grupei priklauso:

  • mišiniai, skirti sergantiems inkstų ligomis (renaliniai) - juose yra minimalus elektrolitų kiekis, tik esencialinės amino rūgštys;

  • mišiniai, skirti sergantiems kepenų ligomis (hepatiniai) - sumažintas kiekis aromatinių amino rūgščių, praturtinti šakotomis amino rūgštimis;

  • mišiniai, skiriami esant kvėpavimo funkcijos nepakankamumui (respiraciniai) - padidintas riebalų ir sumažintas angliavandenių kiekis;

  • mišiniai, skirti diabetu sergantiems ligoniams - sumažintas lengvai virškinamų angliavandenių ir padidintas sudėtinių angliavandenių kiekis.

 

Mišinių moduliai

 

Sudėtyje yra tik viena maisto medžiagų grupė (pvz.: vidutinio ilgio grandinės trigliceridai, baltymai ir jų polimerai, angliavandeniai). Šių mišinių paskirtis - papildyti trūkstamų komponentų kiekius kituose mišinuose, padidinti mišinių kaloražą.

Pasirenkant enterinio maitinimo mišinį reikia atsižvelgti į ligonio poreikius, toleranciją mišiniui, skonį, ligos pobūdį.

Reikia nepamiršti, kad maitinant tik enterinio maitinimo mišiniais būtina atsižvelgti, kad ligonis gautų visą reikiamą medžiagų – vitaminų, mikro ir makroelementų kiekį.