Pasiruošimo storosios žarnos tyrimui (kolonoskopijai) ypatumai

Mano darbe nemažą dalį atliekamų tyrimų sudaro kolonoskopija: storosios žarnos tyrimas optiniu prietaisu – kolonoskopu.

Kolonoskopija atliekama:

  • visiems pacientams, kuriems suėjo 50 metų,

  • pacientams, kurių šeimyninėje anamnezėje yra buvę navikiniai storosios žarnos susirgimai ir jie vyresni nei 40 metų,

  • nustačius kraują išmatose tiek testavimo metu, tiek matant kraują po pasituštinimo,

  • įtariant storosios žarnos bet kurios vietos tiek gėrybinį, tiek piktybinį auglį,

  • įtariant Krono ligą, opinį kolitą, šeiminę polipozę,

  • įtariant divertikuliozę, bet ne divertikulito (divertikulo uždegimo) atveju.

Besikartojantis pilvo skausmas, ilgalaikis vidurių užkietėjimas nėra absoliuti indikacija kolonoskopijai. Tokiais atvejais tikslinga pirma atlikti kitus - neinvazinius tyrimus, kaip pilvo organų echoskopiją, kompiuterinę tomografiją, magnetinio rezonanso tyrimą.

Reikia nepamiršti, kad viena pavojingiausia ir didžiausia kolonoskopijos komplikacija yra storosios žarnos prakiurimas tyrimo metu.

Tyrimo kokybė visų pirma priklauso nuo pasiruošimo tyrimui. Tokios priemonės kaip kelios nevalgymo paros ir klizmavimas yra nepakankamos pasiekti reikiamą storosios žarnos paruošimą(išvalymą) tyrimui.

Pasiruošimo kokybę lemia: atitinkama dieta, valgymo rėžimas, teisingai naudojami žarnyną valantys preparatai.

Savaitę prieš tyrimą rekomenduojama nevalgyti: riešutų, daržovių, maisto, kurio sudėtyje yra grūdai, sėklos (pvz. duonos produktai) . Preparatai skirti žarnyno valymui pilnai nepašalina tokio maisto likučių. Kelios paros prieš tyrimą vis dar valgant grūdus, riešutus, vaisius, daržoves labai dažnai randama jų likučių storojoje žarnoje, tai trukdo atlikti tyrimą. Atsiurbti maisto likučius nėra galimybės dėl pavojaus užkimšti kolonoskopo siurbimo kanalą. Užsikimšus kanalui gali tekti net nutraukti tyrimą.

Rekomenduojama dieną prieš tyrimą pavalgyti lengvus pusryčius. Po to iki pat tyrimo naudoti tik skaidrius skysčius - vandenį, mineralinį vandenį, arbatą, kavą be pieno. Lengvi pusryčiai gali būti: kava be pieno, arbata, duona be grudų, virti kiaušiniai, varškės sūris, vištiena, makaronai, jogurtas be priedų. Aš nerekomenduočiau naudoti sultinio, nes šis produktas blogina paruošimą ( kai kuriuose rekomendacijose jis yra nurodytas, kaip naudotinas produktas).

Žarnyną valantys preparatai yra įvairūs. Iš esmės yra dvi grupės: vienų skiriama tik dvi dozės, kitą grupę sudaro preparatai, kurių geriama trys ar net keturios dozės, priklausomai nuo paciento kūno masės. Bendras yra vienas principas: jei naudojama daug skaidrių skysčių ruošimosi metu, pasiruošimas bus geresnis. Jei tyrimas bus atliekamas sedacijoje, šešias – keturias valandos iki tyrimo skysčiai nėra geriami.

Kaip gerti žarnyną valančius preparatus? Visais atvejais reikia griežtai remtis gamintojo rekomendacijomis. Jei jos nėra aiškiai suprantamos, reikia prašyti vaistininko, šeimos gydytojo ar tyrimą atliksiančio gydytojo, kad paaiškintų kaip naudoti šiuos preparatus. Jokiais būdais nerekomenduočiau remtis kaimyno, artimųjų ar asmenų, kuriems buvo darytas tyrimas, rekomendacijomis. Taip pat begale rekomendacijų esančių internete. Blogai psiruošus, kolonoskopijos tyrimo informuotumas yra nedidelis ir/ar tyrimą reikia net kartoti.

Yra pacientų grupė, kurie labai blogai toleruoja nevalgymą. Aš asmeniškai rekomenduočiau naudoti specialius medicininius prepartus, kaip Providextra ar Preop, kuriuose yra angliavandenių, elektrolitų, mikroelementų. Jie pagerina savijautą, sumažina alkio jausmą, padeda išvengti kardiovaskulinės sistemos problemų, nepalieka žarnoje šlakų. Jų kiekis nėra ribojamas. Nenaudokite tokių preparatų kaip Nutridrink ar jam analogiškų, nes jie nėra skirti šiam tikslui.

Kita probleminė pacientų grupė – sergantys labai išreikštu vidurių užkietėjimu. Rekomenduočiau kelios savitės iki tyrimo pasitarti su šeimos gydytoju, gastroenterologu, tyrimą atliksiančiu gydytoju, kokius preparatus naudoti, kad ši problema, bent laikinai, sumažėtų. Kitu atveju, vienkartinio žarnos valymo gali neužtekti ir pasiruošimas tyrimui bus nepakankamas.

Reikia nepamiršti pasitarti su šeimos gydytojų ir dėl medikamantų, kurie vartojami kas dieną. Medikamentai, skirti kraujospūdžio, glikemijos reguliavimui turi būti naudojami. Paprastai nevartojami geležies preparatai, kraujo krešumą veikiantys medikamantai. Bet, jei kraujo krešumą veikiantys medikamentai yra būtini, šį klausimą reiką aptarti su šeimos gydytoju, dar geriau taip pat su tyrimą atliksiančiu gydytoju.

Labai dažnai pacientai atvyksta tyrimui labai išsigandę, bijodami siaubingų skausmų, didelio pilvo pūtimo. Visa šita informacija yra pateikima “visažiniame” internete. Reikia pasakyti, kad tai nėra pagrįsta. Skausmingumas yra minimalus ir pilvo pūtimas būna nežymus, jei tyrimas atliekamas kvalifikuotai, vyksta įprastine eiga, nėra buvę didelės apimties operacijų pilvo ertmėje. Bet jei pacientas labai bijo tyrimo, gal geriau jį atlikti naudojant sedaciją ir analgeziją. Tada tyrimas atliekamas dalyvaujant anesteziologui. Mano (manyčiau tikrai ne maža) patirtis rodo, kad toks pasirinkimas yra vienas geriausių. Kiekvienas specialistas dirba savo darbą: anesteziologas rūpinasi paciento komfortu ir saugumu, endoskopuotojas – tyrimo kokybe.

Analgezija – skausmo sumažinimas arba visiškas nuslopinimas medikamentais. Sedacija – medikamentų sukeltas sąmonės slopinimas, skirtas pacientui nuraminti, atsipalaiduoti, miegoti procedūros metu.

Kitas variantas, kai prieš tyrimą suleidžiama benzodiazepinais vadinamų medikamentų pvz. midazolamo ( galimas analogas kitu pavadinimu). Šie prepratai sukelia taip pat lengvą sedaciją, bet tyrimo metu paciento būklę stebi ir tyrimą atlieka tas pats gydytojas. Mano nuomone toks “du viename” variantas nėra idealus. Jei Jūsų sveikatos būklė gera, greičiausiai tyrimas praeis sklandžiai, bet esant didesnėms kardiovaskulinės sistemos problemoms, galimos ir komplikacijos. Todėl rekomenduočiau, jei yra galimybė, rinktis tyrimą, kai sedaciją atlieka anesteziologas.

Labai svarbu registruojantis tyrimui ir norint, kad jis būtų atliktas sedacijoje, išsiaiškinti ar ji yra galima. Sedacijai atlikti reikalingos tam tikros sąlygos, kurios, deja, ne visose gydymo įstaigose yra. Tokia rekomendacija registracijos metu kaip “ susitarsite su tyrimą atliekančiu gydytoju” manau, yra pati blogiausia, nes paciento lūkesčiai yra vieni, deja tyrimą atliekančio specialisto galimybės gali būti visiškai kitokios, be to ir “laisvo” anesteziologo gali nebūti.

Reikia nepamišti, kad po tyrimo, atliekamo sedacijoje, reikalingas palydintis asmuo, negalima vairuoti ar atlikti darbų, kuriems reikalinga dėmesio koncentracija. Tokio dalyko, kaip vietinio nuskausminimo kolonoskopijos metu nėra.

Manau šios pastabos Jums bus naudingos. Geriau pasiruošite tyrimui, sumažės stresas prieš tyrimą. Sėkmės.